fbpx
Menu
Sürdürülebilir Moda

Bir Karantina Klasiği olarak; Dolap Detoksu

Biliyorsunuz, biz her zaman fazla tüketime karşı çıkarak; gerekmediği sürece alışveriş yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Evet bazen kendimizi durduramıyoruz ancak sonrasında dolapta o kadar fazla elbise, ayakkabı ve çanta birikiyor ki ne yapacağımızı bilmeden öylece atıl bir şekilde bekletiyoruz.

Yılda iki defa bahar aylarında yapılan dolap düzenlemesi bu yıl karantina dönemine denk geldi. Belki uzun süredir yapmak isteyip de yapamadığınız o “adam akıllı” detoksu bu süreçte siz de yapabilirsiniz. Bizce tam sırası!

Öncelikle dolabında ne var ne yok hepsini ortaya koy. Evet bunu yaptığın ilk an aklından binlerce kez “Ah.. ben bu işe nereden bulaştım” diyebilirsin. Boşver o sırada hemen bir müzik aç ve kendini motive et. 

Eğer kıyafetlerini katlama konusunda yardım almak istiyorsan hemen Marie Kondo’ya başvur. Eğer izlemediysen hemen Netflix’i aç ve izle. ( https://www.netflix.com/tr/title/80209379 )  Mutlaka yararını göreceksin.

Evet, devam ediyoruz!

Öncelikli olarak kendine hep şu soruları sor; “Ben bunu kaç kere giydim? ve Bir daha giyer miyim?”

Aslında o ürün ile ilgili ne yapman gerektiğin bu soruların cevabında. Eğer daha önce de çok tercih etmediysen zaten yakın zamanda bir daha tercih etmezsin demektir. O yüzden hemen ayır.

Bir başka taraftan bakalım, “çok giydim” diyor ve ne yapacağını bilemiyorsan yine kenara ayır. Kararsız kalmak demek onu bir daha giymeyeceğin anlamına geliyor. Bize güven. 

Kenarda tadilat bekleyen pantalon, çanta ya da ayakkabı olabilir. Hemen aksiyon al ve onları DIY (Do it yourself) yani kendin yap videoları izleyerek hallet. Senin için bir tane örnek bulduk bile! Olmuyorsa işi ustasına bırak. 

Şimdi düzenli durması için dolabını renklerine göre ayırmanda fayda var. Önlerde de mutlaka en çok tercih ettiğin ürünler olmalı. Bu daha sonraki dağınıklıkları engellemek için altın kural. 

Evet, şimdi o kenara ayırdıkların ile neler yapacağız?

Zaman bilinçli olma zamanı! Senin istemediğin o elbiseleri giymek isteyen o kadar çok kadın var ki… 

Abiye elbiselerini bir gözden geçir ve hani kararsız kaldığın elbiselerin vardı ya şimdi onları üzerine giy ve hepsiyle, tüm detaylarıyla fotoğraf çek. Ve Glamy’den paylaş. Kiraya ver! Bu ürünleri kiraya vererek kazanca çevir. Kiraya verildikçe hem sen hem kiralayan hem de doğa kazansın. Bizim kadın kadına Glamy’de paylaşarak güçleneceğimizi herkese göster!

Daha günlük tarz kıyafetlerini de satabilirsin. Bağışlamak konusunda da mutlaka bir araştırma yap ve kullanmadığın ürünleri bağışa çevir.

Ohh rahatladın, öyle değil mi? Unutma her zaman az çoktur. 

Kiralayarak ve kiraya vererek paylaşmanın gücünü göstermek için Glamy’yi IOS ve ANDROID için telefonuna indirebilirsin.

No Comments

    Leave a Reply