fbpx
Menu
Moda

Corona Virüs Sonrası Tüketici Kavramı

Biz Glamy olarak yola çıktığımız ilk günden beri tüketim çılgınlığını azaltmayı hedefledik. Alışkanlıkları Alışkanlıklarımızı değiştirmek her zaman zordur ancak ortada bir gerçek varsa maalesef bazen değişmemiz gerekiyor.

Gardırobumuzu bir açıyoruz elbise dolu! O karışıklıkta çoğu zaman aradığımızı da bulamıyoruz. Onlarca siyah elbise, renkli etekler ve sayısını dahi bilmediğimiz pantolonlar… Peki hepsini kullanıyor muyuz? Cevap tabii ki HAYIR! Ve üstüne yenisini alıyoruz. Yalnızca bir siyah elbise yetmezmiş gibi aynısından sayısınız dahi bilmediğimiz siyah elbiseleri de ekliyoruz. 

Peki, corona virüs sonrası “tüketici” olarak bu alışkanlıklarımız devam edecek mi?

Ya da şöyle soralım; “tüketici” olmaya devam edecek miyiz?
Sex and the City‘nin unutulmaz karakteri Carrie’nin tam bir alışveriş tutkunu tüketici olduğunu hepimiz çok yakından biliyoruz

Tüketmek kelimesinden türeyen “Tüketici” kelimesinin bizim üzerimizdeki tüketmeye yönelik vermiş olduğu etkisini kabul etmemek elimizde. 

İstediğimizi alma ya da almama kararı başkalarının elinde olmamalı. Tüketici olarak pasif bir rol oynamaktan ziyade üreterek üretici olarak aktif rol oynamayı tercih etmeliyiz. Bunun için illa bir şey üretiyor olmamıza gerek yok. Var olanı elimizde tutmak ve değerini bilmek yeterli. 

%100 pamuk, kaşmir ya da keten bir kıyafetin ucuz olması gibi bir durum söz konusu olamaz. Ancak hızlı moda markalarında bu ürünleri ucuza bulmamız cezbedici geliyordu ve çeşit olması amacıyla alıyorduk. 2 ya da 3 kere giyebiliyorsak giyiyor ve sonrasında kullanmıyorduk. Aslında kullanamıyorduk da denilebilir. Her yerinden ipleri çıkmış, formu değişmiş ve hatta rengi değişmiş ürünleri giymiyor ve nasılsa ucuza aldığımız için bu durumdan şikayet dahi etmiyorduk. 

Ürün kalitesini bildiğimiz butik tarzı küçük işletmeleri tercih etmek aslında bu durumu çözecek. Çeşitlilikten vazgeçip kaliteli giyinmeyi benimsesek; azın aslında ne kadar çok olduğunu kabul etsek işte o zaman tüketici değil de tüketmeyi reddeden üretici olmuş oluruz. 

Corona virüs’ten dolayı yaklaşık 75 gündür yaşadığımız karantina sürecinde birçok insan anladı ki, biz her şeyi tüketiyoruz.; yeşili, maviyi, hayvanı, bitkiyi, suyu ve hatta insanı…  Yaşadığımız bu pandemi süreci de bundan kaynaklanmıyor mu? 

O zaman bu tüketime “dur” deme zamanı. 

Tüketicilik kavramına da değişim zamanı. Yeni normal düzende kelime anlamı ne olur bilmiyoruz ama tüketmemenin hepimize iyi gelecek bir hareket olduğuna eminiz!

Sağlıkla kalın...

Glamy’yi kullanarak bir elbisenin ömrünü uzatmış olursunuz. Ve yeni bir ürün almak yerine kiraladığınızda ise üretime “dur” demiş var olanı değerlendirmiş olursunuz. Modanın sürdürülebilir olmasını Glamy ile desteklerken ne kadar bilinçli olduğunuzu da herkese göstermiş olursunuz.

Glamy’yi IOS ve Android olarak telefonunuza indirebilirsiniz.

No Comments

    Leave a Reply